flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Вищій раді юстиції відбулася зустріч з іноземними експертами у сфері незалежності та підзвітності суддів

09 лютого 2016, 08:33

8 лютого 2016 року члени Вищої ради юстиції за підтримки Проекту USAID «Справедливе правосуддя» провели зустріч з іноземними експертами у сфері незалежності та підзвітності суддів. Від Проекту USAID «Справедливе правосуддя» участь у заході взяли: експерти Проекту Павол Жілінчик (Словаччина), який має понад 20 років досвіду в розробці і впровадженні проектів з демократизації у країнах з перехідною економікою, та професор, декан факультету права Університету Осло, автор дослідження «Судді проти правосуддя» (про діяльність судових систем під час переходу державних режимів, що базувалися на принципі верховенства права, до тоталітарних) Ганс Гравер (Норвегія), а також Керівник Проекту Девід Вон, радник з правових питань Проекту Мирослава Воронцова, експерт Проекту Роман Фальфушинський. Від Вищої ради юстиції участь взяли: заступник Голови ВРЮ Олексій Муравйов, члени ВРЮ: Вадим Беляневич, Андрій Бойко, Микола Гусак, Анатолій Мірошниченко, Алла Олійник, Наталя Волковицька, від секретаріату ВРЮ: начальник відділу міжнародного співробітництва Владислав Гуртенко та начальник відділу взаємодії зі ЗМІ Оксана Лисенко.

Як повідомив учасникам зустрічі Олексій Муравйов, сьогодні Вища рада юстиції приділяє велику увагу питанням очищення судової влади, розглядаючи висновки Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, створеної відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», та так званих «люстраційних справ», відкритих за зверненнями Міністерства юстиції України відповідно до Закону України «Про очищення влади». Крім того, учасники зустрічі нагадали, що в Україні розпочинається кваліфікаційне оцінювання усіх суддів. «Сподіваюся, що ваш досвід та знання стануть нам в пригоді і ми зможемо втілити його в українську практику», – зазначив заступник Голови ВРЮ.

«Мета нашого приїзду – висловлення поваги до тієї діяльності, якою займається Вища рада юстиції, – забезпечення суддівської відповідальності», – зазначив Ганс Гравер. За словами експерта, який займається вивченням етичних вимог до суддів у судових системах світу та труднощів, з якими стикаються судді у своїй взаємодії із владою, важливим питанням залишається пошук шляхів та заходів задля уникнення негативного впливу на суд.

«Суддя повинен базувати своє рішення на фактах та матеріалах справи, а рішення, що приймається під впливом зовнішніх факторів, не є судовим рішенням і це дозволяє не застосовувати до судді суддівський імунітет», – наголосив експерт. Водночас він висловив сумнів у тому, що лише застосування дисциплінарних процедур здатне відновити довіру до судової влади країни. «На мою думку, основною проблемою в Україні є відновлення довіри громадян до судової системи, чого можна досягти двома шляхами. По-перше, зробити увесь процес прозорим, а по-друге, показати суспільству, що сама судова система готова подолати всі ті причини, які призвели до такого рівня довіри до судів», – зауважив Ганс Гравер.

Учасники зустрічі обговорили актуальні проблеми відновлення довіри до судової влади в Україні, очищення влади в Україні, забезпечення верховенства права в країнах з перехідною демократією, реформування судової влади. Крім того, експерти поділилися досвідом Словаччини, Норвегії та США у питанні суддівської незалежності та підзвітності. Учасники дискусії також розглянули проблеми незалежності судової системи України, ефективності механізму дисциплінарної відповідальності суддів у питанні відновлення довіри до судової влади, створення інститутів та запровадження процедур, які дозволили б суддям та органам у сфері судової влади протистояти незаконним впливам. 

Джерело: www.vru.gov.ua/news/1317