flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Позовні заяви про розірвання шлюбу

18 вересня 2013, 10:08

 

 

Уманський міськрайонний суд

 

Черкаської області роз»яснює

 

 

 

               Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу.

               У відповідності до ст.21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя. Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд  шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану.

               Згідно Сімейного кодексу України шлюб припиняється внаслідок смерті одного з подружжя, оголошення його померлим чи внаслідок його розірвання.

               Шлюб між подружжям, яке не має  неповнолітніх дітей,  розривається за спільною заявою подружжя органами державної  реєстрації актів цивільного стану.

                Згідно ч.2 ст.105 Сімейного кодексу України шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду. Відповідно до положень цієї статті, подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

               Крім цього, згідно ч.3 ст.105 Сімейного кодексу України шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.

               Відповідно до ст.110 СК України позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя. На відміну від Кодексу про шлюб і сім»юУкраїни, який не дозволяв чоловіку без згоди дружини порушувати справу про розірвання шлюбу під час вагітності дружини та протягом одного року після народження дити, діючий СК України  зробив вийнятки із цього правила. Так, згідно положень 110 СК України позов про  розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини. Чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу  протягом  вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою. Чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення   дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням  суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

                Згідно ст. 114 Сімейного кодексу України у разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу, а в у разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.

               Відповідно до ст.115 Сімейного кодексу України розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується Свідоцтвом про розірвання шлюбу. Документом, що  засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

                При подачі позову про розірвання шлюбу необхідно звернути увагу на те,  що відповідно до ч.1 ст.109 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.

               Згідно до ч.2 ст.110 ЦПК України позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних  причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.

               У провадженні Уманського міськрайонного суду Черкаської області за перше півріччя 2013 року перебувало 211 позовних заяви про розірвання шлюбу, з яких у 157 відкрито провадження, та 16 цивільних справах, які не були розглянуті у 2012 році.    

         Станом на 01.07.2013 року 29 справ залишились не розглянутими, із них по 1 справі зупинен провадження. Всього розглянуто 182 справи: з ухваленням рішення 157, із них 157  із задоволенням позову , у 2 справах провадження закрито та у 20 справах позови залишено без розгляду.